czy

modro_2

mmmmm

w raju

modro_444

test2

test

Wystawa drzeworytów w Trenczynie

Wystawa drzeworytów w Trenczynie
Od 8 września 2018 ludowe drzeworyty z Płazowa z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie prezentowane są w Urzędzie Wojewódzkim w Trenczynie (Słowacja).

Wystawa jest jednym z wydarzeń kulturalnych towarzyszących XVI Festiwalowi „PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC”, będzie trwała do 30 października 2018. Organizatorem jest Klub Polski w Trenczynie, lokalne stowarzyszenie polonijne (więcej o wydarzeniu zob. Atrakcyjny dzień w Trenczynie).

To dobra okazja, by w Wirtualnym Muzeum Drzeworytów Ludowych zobaczyć ludowe grafiki naszych południowych sąsiadów. Prowadzone od dwóch lat badania wzbogaciły naszą bazę danych w informacje na temat odbitek i klocków drzeworytniczych, znajdujących się w zbiorach Słowackiego Muzeum Narodowego w Martinie oraz Muzeum w Starej Lubowli.

Zapraszamy też do lektury opracowania na temat kolekcji grafik z Martina ("Kolekcja drzeworytów...", "Zbierka ľudových drevorytov..." ) oraz tekstów dotyczących klocków do druku tkanin ("Zbiór form do modrodruku..."), czy popularnych wśród Słowaków wizerunków Matki Boskiej Siedmiobolesnej ("Matka Boska Siedmiobolesna").


Galeria:
Zamek w Trenczynie
Siedziba samorządu w Trenczynie
Sala wystawowa
Wernisaż 8 września 2018
Wernisaż 8 września 2018

Archiwum